ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5597367
*
nr 559 7367
Gouache
Lenght: ()
osignerad, troligen Lebedev, Ishockeyspelare, 30x21
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday December 22 2008
at 17:58:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/12 17:14:06
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ishockeyspelare troligen lebedev täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49
*
Gouache
nr 559 7367
Gouache
Lenght: ()
osignerad, troligen Lebedev, Ishockeyspelare, 30x21
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday December 22 2008 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/12 17:14:06 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ishockeyspelare troligen lebedev täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49